hiperaktivite

Kütüphane - Kitaplar

 • Genel Psikiyatri ve Psikiyatrik Hastalıklar
  psikiyatrik ruhsal hastalık
  Hastaların kendi hastalıklarıyla ilişkili bazı gerçekleri bilmeleri bir kaç açıdan önemlidir. Öncelikle her insanın başına gelenler hakkındaki gerçekleri bilmeye hakkı vardır. İkincisi hem hastanın hem de hasta yakınlarının hastalık hakkındaki bilgisi ne kadar çok olursa tedaviye katılım o kadar sağlıklı ve düzenli olacaktır. Ancak buradaki bilgiler hasta veya hasta yakınları tarafından tedaviyi kendi başlarına düzenlemek veya değiştirmek için yeterli değildir. Doktorun teorik olarak hem de pratik bilgileri ve tecrübesi yazılı bir bilgiyle ulaşamayacağınız bir araçtır. Unutulmamalıdır ki tıp biliminin özellikle psikiyatri biliminin teoriğin yanı sıra sanatsal bir yönü de vardır. Hastalıkların gidişiyle ilgili olarak verilen rakamlar yalnızca kabaca bilgilendirmek amacıyladır. Yoksa hangi hastanın hangi yüzdelik dilime gireceğini genellikle kestirmek zordur. Bardağın dolu tarafına bakmak tedaviyi her zaman olumlu etkileyecektir. Psikiyatri biliminin tarihsel gelişimine baktığımızda yakın zamanda çok daha büyük ilerlemelerin olacağını ve şimdi çaresiz kaldığımız durumlarda bile yüz güldürücü tedavi seçeneklerine kavuşacağımızı düşünüyorum.
  Burada çok çeşitli başlıklar altında psikiyatrik hastalıklar, psikiyatri ve psikolojiyle ilgilenenler için değişik konular hakkında bilgiler sunuyorum. Kimi yerde bu bilgiler akademik bir dil içeriyor ve anlaşılması amatör kullanıcı için biraz zor olabilir. Kimi yerde www.terapistim.com'daki soru cevaplardan derlediğim bazı bilgiler yer alıyor. Kaynak göstermeden alıntı yapmamak için azami gayret gösterdim. İyi okumalar.
  Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy


 • Kitap: Sen mi, Ben mi, Erişkin DEHB mi? Sevdiğiniz Birinde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Olduğunda Lunapark Trenini Durdurmak
  dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, kitap, erişkin, evlilik, ilişki sorunları
  ÇIKTI


  Gina Pera'nın yazdığı, Doç. Dr. Mehmet Akif Ersoy'un çeviri editörlüğünü yaptığı "dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu" hakkındaki bu mükemmel kitap yayınlandı.

  Kitap Çevirisi İçin Önsöz

  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ya da diğer adıyla Hiperkinetik Bozukluk, Türkiye’de son yıllarda giderek daha fazla tanınıyor ve tedavi ediliyor. Ancak, birçok insan bu bozukluğun sadece çocuklarda görüldüğünü düşünüyor. Peki, çocukluk çağında bu bozukluğun tanısını alanlar büyüyünce tamamen iyileşiyor mu dersiniz? Araştırmalar gösteriyor ki çocukluk çağında bu bozukluğu olanların yarısından fazlası erişkin yaşamlarında da muzdarip olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili olarak erişkinlere yönelik bir kitap yazmaya giriştiğim sırada Gina Pera’nın bu güzel kitabını okudum ve Gina’nın kitabının Türkçeye kazandırılmasının çok daha öncelikli bir iş olduğunu düşündüm.

  Bu bozukluktan muzdarip erişkinlerin hayatları tam bir kaos. Gina, çok isabetli bir şekilde bu kaotik hayatı lunaparktaki hızı ve iniş çıkışlarıyla insanın başını döndüren bir eğlence/korku trenine binmeye benzetiyor. DEHB’li erişkin hayatının birçok alanında sorunlar yaşayabiliyor: trafikte, evliliğinde, iş hayatında. DEHB’li kişiler çoğu zaman psikiyatristlere, psikologlara, aile danışmanlarına aslında bozukluktan kaynaklanan diğer sorunlar nedeniyle, özellikle de evlilik ve ilişkilerindeki sorunlar nedeniyle başvuruyorlar. Gina, kitabında DEHB’nin genetiğinden tedavisine kapsamlı ve yeterli bilgi vermekle kalmayıp, bozukluğun bilhassa ilişkiler üzerindeki etkilerine de odaklanmış ve kesinlikle işe yarayacak pratik tavsiyelerde bulunuyor.

  Oldukça sık görülen, çok az tanınan ve hayatımızı tam bir kaosa çeviren DEHB’nin tanınmasında ve tedavisinde önemli bir ihtiyacı karşıladığını düşünerek Gina’nın kitabının çevrilmesinin son derece yararlı olacağına karar verdim. Kitap, kadim arkadaşım Çağlar Özayrancı tarafından çevrildi. Çağlar bir taraftan orijinaline sadakat konusunda hassasiyet gösterirken, diğer taraftan Türkçe okuyucusu için zorlanmadan anlaşılır bir metin hazırlamak gibi zor bir görevi başardı. Kendisine çok teşekkür ederim. Ben de çeviri metni genel içerik ve Türkçe bilimsel terminolojiye uygunluğu bakımından baştan sona gözden geçirdim ve kitap boyunca en azından bazı okuyucuların yabancı olabileceğini düşündüğüm noktaları aydınlatmak için dipnotlar ekledim. Bu eklemeleri adımın baş harfleriyle (MAE) işaretlenmiş olarak göreceksiniz. Birlikte çok iyi bir ekip çalışması yaparak iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum.

  İhtisas sahibi kişilerin bile henüz yeni tanımaya başladığı Erişkinlerde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğuna dair bu kitabın çevrilmesiyle bu tanınma sürecinin hız kazanacağını ümit ediyorum. Bu kitap yalnızca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu yeni yeni öğrenmeye başlayan okuyucu için değil, uzmanlar için de önemli bir kaynak oluşturacaktır.

  Teşekkürler Gina, teşekkürler Çağlar ve teşekkürler zamanın önünde giderek bu kitapla ilgilenen siz değerli okurlar.

  Prof. Dr. Mehmet Akif Ersoy,

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi

  Psikiyatri Anabilim Dalı, İzmir


  Kitap Psikoaktif Özel Sağlık Hizmetleri Bilişim ve Yayıncılık’tan satın alınabilir.Güncel Duyurular

Duyuru - Haber

Twitter